Yeni
Biçimin İşlevi

Biçimin İşlevi

51,85 TL KDV Dahil

-15%

61,00 TL

Kategori: Mimarlık Kitapları , Başvuru

Kargo Süres: 3-4 iş günü

75 ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!

Biçimin İşlevi, tekrarlama ve farklılaşmaya dayanan yeni bir biçim kuramı önerir. Bu kuram, mimarlığı, çevreyle ilişkimize hükmeden özcü yaklaşımlardan sıyırmayı ve yapıları, giderek karmaşıklaşan çevremizi tanımlayan neden ve unsurların çeşitliliği içinde değerlendirmenin, “maddesellik” fikrini hem fiziksel hem de fiziksel olmayanı kapsayacak şekilde genişletmekle mümkün olacağını savunur. Bu aynı zamanda, yapılı biçimlerdeki işlevin yukarıdan aşağı doğru inen bir neden-sonuç ilişkisi içinde değil, çeşitli girdiler arasında çalışan bir çapraz işlem olarak kavramsallaştırılmasına olanak tanıyarak, onu matematik, biyoloji ya da bilgisayar bilimlerinde anlaşıldığı şekliyle kurgular. Kurgulamayı, biçimler ile onların tamamlayıcı parçaları ve bağlamı arasındaki karşılıklı etkileşime yardımcı olan bir çapraz işlev olarak tanımlayan Biçimin İşlevi, bu parçaların ya da maddi sistemlerin duyusal istekler ile üretim ve teknikle ilgili konular da dahil olmak üzere bir dökümünü ortaya koyar, bunların yenilikçi biçimler meydana getirmek için nasıl kurgulanacağını çözümler. Bu maddi sistemleri farklı şekillerde tekrarlayıp birleştirerek ve çeşitli konuları işin içine katarak, farklı algı ve etkiler veren benzersiz hibrit kurgular meydana getirmek için bir çapraz işlemin nasıl kullanılabileceğini gösterir. 

 

Farshid Moussavi Hakkında

 

Farshid Moussavi, mimarlık lisans eğitimini University College London bünyesindeki Bartlett Mimarlık Okulu’nda, yüksek lisans eğitimini ise Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu’nda tamamladı. 1995 yılında Alejandro Zaera-Polo ile birlikte Foreign Office Architects (FOA)’yı kurmadan önce Renzo Piano Building Workshop ve Office of Metropolitan Architecture (OMA)’da çalıştı. Ayrıca Columbia, Princeton ve University of California, Los Angeles (UCLA) gibi üniversitelerde konuk profesör olarak görev yaptı. Çok sayıda uluslararası yarışma jürisinde görev alan Moussavi, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nin yöneticiliğini de üstlendi. Mayıs 2011’den itibaren kendi adını taşıyan Londra merkezli mimarlık ofisiyle ABD ve Tahran’da önemli projelere imza atan mimar, Ağa Han Mimarlık Ödülü yürütme komitesinde ve 2005’ten bu yana da Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu’nda mimarlık profesörü sıfatıyla görev yapıyor.

Ayrıca en güncel Mimarlık Kitapları , İç Mimarlık Kitapları , Peyzaj Mimarlığı Kitapları ve Tasarım Kitapları %50'ye varan indirimlerle yayında. Mutlaka incelemenizi öneririz.

Bu Ürüne Bakanların İncelediği Diğer Ürünler

Top