Yeni
Öğrencilerle Söyleşiler : Louis I. Kahn

Öğrencilerle Söyleşiler : Louis I. Kahn

23,80 TL KDV Dahil

-15%

28,00 TL

Kategori: Mimarlık Kitapları , Akımlar - Ekoller - İzimler

Kargo Süres: 3-4 iş günü

75 ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!

YEM Yayın’ın “Söyleşiler” dizisinin Öğrencilerle Söyleşiler: Louis I. Kahnadını taşıyan ilk kitabı ile Kahn, 45 yıl öncesinden tekrar konuşmaya başlıyor ve bugün de geçerliliğini koruyan düşüncelerini genç kuşaklarla paylaşıyor.

Modern mimarlığın öncülerinden Louis Isadore Kahn’ın 1968 baharında Rice Üniversitesi mimarlık öğrencileriyle yaptığı söyleşi ve “serbest şiir” formundaki ders anlatımını merkezine alan kitap, Peter Papademetriou, Lars Lerup ve Michael Bell tarafından kaleme alınmış üç ayrı metinle tamamlanıyor.

 

Louis I. KAHN Hakkında

 

Louis I. Kahn (1901-74), modern mimarlığın önemli ustaları arasında yer alır. Az sayıdaki yapıtı ile çağdaş mimarlığı en çok etkileyen mimarlardan biri olan Kahn’ın önde gelen yapıları arasında Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü, Bangladeş Parlamento Binası, Hindistan İş İdaresi Enstitüsü, Richards Tıbbi Araştırmalar Merkezi, Exeter College Kütüphanesi, Yale Üniversitesi Sanat Galerisi ve Kimbell Sanat Müzesi sayılabilir. Mimarlık dünyasında hem ilham verici yapıları, hem de kişiliğiyle mite dönüşen Kahn’ın mimarlığa bakışı, aforizmaları, karmaşık özel yaşamı her zaman ilgi çekici olmuş, hatta yaşamı 2003 yılında oğlu tarafından çekilen Oscar adayı My Architect: A Son’s Journey adlı belgesele konu edilmişti. Moshe Safdie ve Robert Venturi ünlü öğrencileridir.

Kahn mimarlığı tek bir yapıyla sınırlamayıp çevresiyle birlikte değerlendirmiş, kentsel tasarım sorunlarıyla ilgilenmiş ve mimarlık eğitimine de yaşamı boyunca büyük önem vermiştir.

Öğrencilerle Söyleşiler: Louis I. Kahn’da da öğrencileri düşünmeye ve soru sormaya özendiriyor. Tasarımın olması gerekeni düşünmekle başladığını telkin eden Khan’ın, 45 yıl önce dile getirdiği, günümüzde de geçerliliğini koruyan görüşlerinden bazıları: 

“Bir mimarın profesyonel olarak gösterebileceği daha büyük bir yarar bilmiyorum, her binanın bir insan kurumuna, hangisi olursa, hükümet, ev, öğrenim, sağlık ya da eğlence, hizmet etmesi gerektiğini anlamaktan başka. Bugün mimarlığın en büyük eksiklerinden biri, bu kurumların tanımlanmıyor olmasıdır, bu kurumların programı yapan kişi tarafından verildiği haliyle kabul edilip bir binaya dönüştürülmesidir.” “Planlamanın henüz keşfedilmemiş alanları olduğuna inanıyorum. Planlamayı mimarlara bırakırsak, her şeyin gayet güzel olacağına inanıyorum. Ancak şehirde henüz keşfedilmemiş mimarlıklar var... Düzenin mimarlığı henüz keşfedilmedi.” “Birçokları mimarlığın ölmüş olmasını umuyor, çünkü onun yerinde gözleri var. Ancak maalesef mimarlığın kapsama becerisine sahip değiller. Dolayısıyla bugün birçok insan makineye çok fazla güvenme eğiliminde. Makineyi ellerindeki en büyük güçten, mimarlıktan ayırmamaları gerekiyor. Sonra mimarlıksız bir şehirde, şehir olmayacak bir şehirde yaşar bulabiliriz kendimizi.”

Ayrıca en güncel Mimarlık Kitapları , İç Mimarlık Kitapları , Peyzaj Mimarlığı Kitapları ve Tasarım Kitapları %50'ye varan indirimlerle yayında. Mutlaka incelemenizi öneririz.

Bu Ürüne Bakanların İncelediği Diğer Ürünler

Top